שירות המבחן

מהו שירות המבחן

שירות המבחן הינו שירות ממלכתי סוציאלי השייך למשרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים.

תפקידו של שירות המבחן הינו מתן אבחון (תסקיר) פיקוח טיפול ושיקום של המעורבים בהליך פלילי הן למבוגרים והן לנוער במערכות נפרדות.

שירות המבחן מורכב מצוות של עובדים סוציאליים המכונים "קציני מבחן".

מתי בית המשפט מסתייע בשירותיו של שירות המבחן?

שירות המבחן למבוגרים- על פי החוק רשאי בית המשפט להסתייע בשירות המבחן הן לעניין המעצר והן לעניין העונש. (ראו סעיף 21א לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – מעצרים), תשנ"ו-1996).

שירות המבחן לנוער- כאשר מדובר בנוער אזי קמה חובה על בית המשפט להיעזר בשירות המבחן הן לעניין מעצר עד תום ההליכים של קטין והן לעניין הכרעת הדין וגזר הדין. (ראו סעיפים 10ז,  22,24 לחוק הנוער (שפיטה, ענישה ודרכי טיפול).

בתסקיר מעצר בוחן קצין המבחן את מסוכנותו של העצור, גורמי סיכון וגורמי סיכוי לשיקום,  המלצות לתנאיי שחרור ובחינת המפקחים המוצעים. 

שלב הטיעונים לעונש, בשלב זה פורט שירות המבחן בפני בית המשפט את מידת שיתוף הפעולה של הנאשם עם השירות, האם עבר שיקום, האם הבין את הפסול במעשיו והביע חרטה, בנוסף בוחן שירות המבחן מהי מידת המסוכנות של הנאשם והאם יש חשש להישנות עבירות בעתיד, מציע שירות המבחן את העונש הראוי לנאשם, על פי שיקול דעתו.  

האם תסקיר שירות המבחן מחייב את בית המשפט?

לתסקיר שירות המבחן משקל רב ולא אחת נאמר כי שירות המבחן הוא העיניים של בית המשפט, עם זאת תסקיר שירות המבחן אינו מחייב ואינו מחליף את שיקול דעתו של בית המשפט.

למה לבחור במשרד עורכי דין עדיה אלון?

מבחן המציאות מלמד כי בתי המשפט נוטים לסמוך על שירות המבחן ויש להיערך בהתאם להליך זה. תפקידו של עו"ד פלילי להסביר לנאשם על חשיבותו של תסקיר בעיניי בית המשפט, להכין את הנאשם לפגישות אל מול הקציני מבחן וכן את המפקחים המוצעים, לפנות באופן יזום לקציני המבחן על מנת לעודד שיקום והעברת חומרים רלוונטיים. 

חשוב לציין כי לנבדק בשירות המבחן אין גישה לתסקירי המבחן אלא רק לעורך דינו.  פנו אלינו לקבלת ייעוץ משפטי צמוד ואמין, אנו מומחים בתחום ומעניקים ללקוחותינו שירות 24/7.

צרו קשר

משרדינו זמין לפניותיכם 24/7 ביממה בערוצים הבאים:
או השאירו את פרטיכם בטופס הנ"ל ונציג משרדינו יצור עמכם קשר בהקדם האפשרי:
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן