זכות השימוע

מהו שימוע טרם הגשת כתב אישום? 

חובת היידוע מוסדרת בסעיף 60א לחוק סדר הדין הפלילי. על פי החוק נקבע כי על רשות התביעה מוטלת חובת יידוע לשלוח הודעה לחשוד כי חומר החקירה הועבר לידיה לעיון וטרם התגבשה החלטה האם להגיש כתב אישום או לחילופין לסגור את התיק.

מכתב זה נועד על מנת להודיע לחשוד כי החקירה בעניינו נסתיימה והתיק הועבר לרשות התביעה לצורך בחינת החומר, וכי יש לו זכות לפנות תוך 30 יום בבקשה מנומקת בכתב מדוע יש להימנע מלהגיש כנגדו כתב אישום.

בעת הזו על החשוד לפנות לתביעה ולהודיע כי אם יוחלט להגיש כנגדו כתב אישום, ברצונו להעתיק את חומרי החקירה ולקיים שימוע, וזאת על מנת לשמור את זכותו.

למי שמורה הזכות לשימוע טרם הגשת כתב אישום?

זכות השימוע ניתנת לחשוד בעבירת פשע בלבד וכאשר החשוד אינו מצוי במעצר, למעשה זו הזדמנות הניתנת לחשוד לשטוח טענותיו מדוע הינו סבור כי על הרשות להימנע מלהגיש כנגדו כתב אישום, להפחית את האישום או לסגור את התיק כנגדו. למעשה הענקת הזכות ע"י המחוקק מלמדת כי הגשת כתב אישום כנגד פלוני אינו דבר של מה בכך, על אחת כמה וכמה כשעסקנן בעבירות פשע שעונשן 3 שנים ומעלה.

במידה והחליטה הרשות על הגשת כתב אישום, קמה לחשוד הזכות לעיין בחומרי חקירה (בכפוף לשיקול דעת הרשות), וכן ישנה אפשרות לקיום שימוע בעל פה בנוכחות עורך הדין בלבד.

מהם החסרונות של שימוע טרם הגשת כתב אישום?

על אף שהליך השימוע הינו זכות של החשוד היכולה להביא לביטול כתב האישום כנגדו או הפחתת חומרת האישום, ישנם גם חסרונות העלולים להרעות את מצבו של החשוד.

פניה לרשות בבקשה להימנע מהגשת כתב אישום ללא ייעוץ מעו"ד מומחה בתחום עלולה לגרום להרעה במצב המשפטי להוביל את הרשות להשלמת פעולות חקירה ואף להביא להגשת כתב אישום חמור יותר מזה שתוכנן בתחילה.

עו"ד בקיא בתחום אף עלול לייעץ לחשוד שלא להעלות טענות מסוימות בפני הרשות בשלב זה, כחלק מבניית קו הגנה ואסטרטגיה נכונה.

בנוסף, שימוע בעל פה לאחר הגשת הטענות ניתן רק לחשוד המיוצג על ידי עו"ד ולכן חשיבות הייצוג בעניין זה מתעצמת.

שימוע טרם הגשת כתב אישום – משרד עורכי דין עדיה אלון

משרדינו מומחה בקיום הליכי שימוע לפני הגשת כתב אישום, ומעניק שירות מסור, זמין ומקצועי על מנת לסייע בצורה מיידית וזריזה. פנו אלינו לקבלת יעוץ מקצועי ודיסקרטי.

צרו קשר

משרדינו זמין לפניותיכם 24/7 ביממה בערוצים הבאים:
או השאירו את פרטיכם בטופס הנ"ל ונציג משרדינו יצור עמכם קשר בהקדם האפשרי:
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן